Zápis do 1. ročníka základnej školy

Informácie k zápisu

ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA ZÁKLADNEJ ŠKOLY

12.04.2024

Podľa § 20 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu 2024 (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole, bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je uňho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Uvedené sa vzťahuje aj na dieťa, ktoré v školskom roku 2023/2024 nenavštevovalo materskú školu alebo zariadenie predprimárneho vzdelávania.

Zápis do 1. ročníka ZŠ s MŠ v Imeli pre nový školský rok 2024/2025 bude  12. apríla 2024 od 8:00 hodiny v budove ŠKD na 1. poschodí (nad školskou jedálňou).

ODKLAD ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

Zákonom č. 245/2008 Z. z. v znení účinnom od 01.01.2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia povinnej školskej dochádzky.

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosahuje školskú zrelosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe:

• písomného  súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomného  súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaného súhlasu zákonného zástupcu

Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne plniť povinnú školskú dochádzku najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku. Dieťa môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania len       jedenkrát.

Návrat žiadneho dieťaťa prijatého na základné vzdelávanie, ktoré sa od 1. septembra 2023 stane žiakom základnej školy, späť do materskej školy už nie je možný.

PRIEBEH ZÁPISU

• Zápis bude prebiehať prezenčne, za osobnej prítomnosti detí. Počas zápisu pedagóg hravou formou zisťuje pripravenosť detí na školu. Overujú si základné schopnosti detí ako napr. či poznajú farby, geometrické tvary, pomerové množstvo, veľkosť, prípadne či vie rozprávať podľa obrázku, predniesť básničku alebo zaspievať pesničku. Ide o orientačné posúdenie spôsobilosti dieťaťa na školu.

• Pred samotným zápisom zákonní zástupcovia dieťaťa vyplnia prihlášku na vzdelávanie v ZŠ presne podľa rodného listu dieťaťa a uvedú všetky skutočnosti podľa predtlače formulára prihlášky. Rodič ďalej vyplní prihlášku do školského klubu detí, dotazník, a informovaný súhlas zákonného zástupcu, vyhlásenie zákonného zástupcu, potvrdenie o návšteve etickej/ náboženskej výchovy v 1. ročníku (bude vám vydané v MŠ).

PRIHLÁŠKA DIEŤAŤA DO ŠKOLY

Základná škola vyžaduje pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky osobné údaje o dieťati a rodičoch v rozsahu ustanovenom školským zákonom, a to:

a)  Osobné údaje o dieťati v rozsahu:

• meno, priezvisko a rodné priezvisko (v tvare ako uje na rodnom liste),
  • dátum a miesto narodenia,
  • adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
  • rodné číslo
  • štátna príslušnosť
  • národnosť
  • materinský jazyk

b)   Osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu:

• titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
  • adresa bydliska a druh pobytu
  • kontakt na účely komunikácie

PRI ZÁPISE BUDE POTREBNÉ PREDLOŽIŤ:

• kópiu rodného listu dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu, prípadne rozhodnutie o zverení dieťaťa do výchovy (stačí fotokópia),
  • vyplnené tlačivá: prihlášku na vzdelávanie v ZŠ a do školského klubu detí, dotazník a informovaný súhlas zákonného zástupcu, vyhlásenie zákonného zástupcu, potvrdenie o návšteve etickej / náboženskej výchovy v 1. ročníku (všetky tlačivá vám budú vydané v MŠ),
  • zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa,
  • podpísané Písomné vyhlásenie zákonného zástupcukeďže k zápisu je potrebný súhlas oboch rodičov (bude vám   vydané v MŠ), prihlášku podpisujú obaja zákonní zástupcovia. Ak má dieťa iba jedného zákonného zástupcu alebo z objektívnych príčin nie je možné získať podpis druhého zákonného zástupcu, druhý podpis vyškrtnite. V takom prípade je potrebné k prihláške pripojiť „Písomné vyhlásenie zákonného zástupcu“, z ktorého bude bezpochyby vyplývať, že dieťa má len jedného zástupcu alebo, že sa zákonní zástupcovia dohodli na tom, že všetky písomnosti týkajúce sa prijímania dieťaťa na základné vzdelávanie bude podpisovať len jeden zákonný zástupca. Súčasťou tohto vyhlásenia môže byť aj vyhlásenie o tom, že sa zákonní zástupcovia dohodli na tom, že rozhodnutie riaditeľa školy o prijatí alebo neprijatí na základné vzdelávanie sa má doručiť len jednému zákonnému zástupcovi,

Ÿ     overenie údajov poskytnutých zákonnými zástupcami ako aj potvrdenie prihlášky podpisom zákonného zástupcu  sa uskutoční  v deň zápisu.